Naposledy aktualizováno: 19.10.2024 15:21:29
Na úvodní stranu

Místní knihovna Hrušky

 

Katalog knih on-line

 

 


Poplatky v Místní knihovně Hrušky

Registrační poplatek  - platnost 365 dnů od data zaplacení

Děti                20,-Kč
Studenti          20,- Kč – /po předložení studijního průkazu/
Dospělí           40,- Kč
Důchodci        30,- Kč
Důchodci  nad  70 let  - zdarma

1.upomínka          10,-Kč
2.upomínka          20,- Kč

náhradní legitimace          10,- Kč
manipulační poplatek při ztrátě knihy      100,-Kč
Použití internetu:   zdarma
Časový limit pro registr. čtenáře    -   max. 60 minut            pro ostatní uživatele  -  max.  20 minut  

K dispozici je také kopírka, tiskarna, skener


 

 

 

V Místní knihovně Hrušky si můžete každou sobotu od 14 do 17.30 hodin zakoupit knihu s názvem: DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA v kronikách regionu Podluží. V případě zájmu jej zašleme  také na dobírku.

 

 

 

Cena publikace je 100,- Kč. (popř. + poštovné)

 

OBRÁZEK : image0011.jpg

 

 

Prvotní popud pro zpracování tohoto díla vzešel od kronikářů jednotlivých členských obcí Regionu Podluží, kteří se u příležitosti 60. výročí sešli. Na tomto setkání bylo dohodnuto vypracování a vydání sborníku, který by „zpracoval“ válečné události v obcích Dolní Bojanovice, Hrušky, Josefov, Kostice, Lanžhot, Lužice, Mikulčice a Těšice, Moravská Nová Ves, Moravský Žižkov, Nový Poddvorov, Prušánky, Starý Poddvorov, Tvrdonice, Týnec.


Poté kronikáři ze svého středu zvolili členy redakční rady, která dohlížela na jednotnou úpravu a dodržování hlavní myšlenky sborníku, jelikož každá obec má odlišně dochované záznamy historických událostí. Jako podklady byly použity obecní kroniky, pamětní knihy, vzpomínky žijících účastníků, a další prameny v případech, kdy se nedochovaly kroniky obecní. Na sborníku spolupracovali i členové Klubu vojenské historie z Hrušek. Z těchto důvodů byl sborník vydán k 5. květnu 2006, u příležitosti ukončení druhé světové války jako vzpomínka a poděkování kronikářům, kteří občas s nasazením vlastního života neváhali a válečné události pro nás, budoucí generace, zaznamenali.


Nejen pro občany Hrušek bude jistě zajímavé číst o době minulé, i když válečné, v nejbližším okolí jejich bydliště. Přínosem k sestavení textů do knihy bylo objevení pomocných zápisků kronikáře, které jsou o to cennější, že obecní kronika se záznamy před rokem 1973 nebyla dosud nalezena. O Hruškách sice v roce 1998 vyšla kniha – almanach „Hrušky – občané své obci“, kde se čtenáři mimo jiné dozví i o událostech 2. světové války a o průběhu osvobozování obce (část je rovněž věnována cizinecké legii a hrušeckým rodákům a občanům, kteří bojovali proti fašistům), nicméně nové informace dále doplňují obraz válečné doby v obci.